jednotlivý seminář

Fytodiagnostika
s Ladislavem Křížem
v praxi I.

Podrobnosti

Fytodiagnostiku aneb rozpoznání chorob za pomocí bylin prozkoumáte do detailů v tomto unikátním semináři s Ladislavem Křížem. Ladislav Kříž je zatím poslední ze čtvrté generace bylinkářského rodu Křížů. Ukáže Vám, jak pomocí virgule a bylin sestavit bylinnou směs na míru pomáhající celostně řešit zdravotní problémy konkrétního člověka (např. kardiovaskulární, plicní, neurologické, imunologické a další).

Program:

 • Předpoklady pro správnou diagnostiku, postupy, systém (biologie, fyziologie, psychologie, seznam a účinnost bylin apod.), ale také dovednosti a morální vlastnosti testujícího jako nezbytný předpoklad úspěšné diagnostiky.
 • Jaké prostředky, jaké techniky používat. Co se vše v diagnostice propojuje a co má být léčeno (co první, co následně).
 • Jaké lze použít diagnostické prostředky: virgule (materiál, velikost), na co má vliv druh materiálu, případně velikost virgule, co zachycuje kterou úroveň.
 • Testovací sada bylin (základní druhy, pomocné druhy).
 • Techniky – jak pracovat s virgulí - na co se ptát. Koho "můžu" testovat a navrhnout mu bylinnou směs.
 • Jaká je "konstrukce" bylinné směsi. Základní, primární byliny ve směsi. Synergie bylin.
 • Správná příprava bylinného čaje, odlišnosti přípravy (pro kořen, květ, stonek, list...).
 • Jak určit množství bylin do směsi, délku užívání, jak určit kdy čaj pít.
 • Je vhodné se věnovat kombinaci stravy a čaje z bylin?
 • Je vhodné doporučit užívat zároveň nějaké potravinové doplňky, vitaminy?
 • Kombinace forem léčení? Např. bylinná směs v čaji + homeopatie/tinktury, fyzioterapie, TCM aj.
 • Jak kontrolovat účinnost a působení čaje.
 • Zkušenost s vývojem a změnami zdraví a nemocí u léčených generací lidí.
 • Byliny pro obdobné druhy onemocnění dnes v porovnáním před lety? Vyskytují se dnes jiná onemocnění než před léty?
Tento seminář je úvodem do fytodiagnostiky. Pokračování tohoto kurzu s detailnějšími kazuistikami bude 1.3.2025.

Zpětná vazba z minulých ročníků:
"Pan Kříž byl skvělý a seminář a jeho způsob léčby mě naprosto nadchnul a otevřel mi nové obzory, co se možností léčby týká. Je to opravdový profík, a pokud bude pokračování, ráda bych se přihlásila a uvítala bych i podobný typ seminářů. Způsob jeho diagnostiky je poměrně jednoduchý, ale zároveň by bylo fajn mít více času na praktickou část. Všichni jsme se diagnostiku zkusili a ujistili se v tom, že to opravdu funguje a je jen o cviku se to naučit. - Kristýna Š.

"Seminář mne obohatil o jiný náhled na diagnostiku zdravotních problémů s využitím bylin." - Iveta Š.

"Ano, určitě bych tento seminář doporučila absolvovat dalším, už jsem ho doporučila i dceři". - Eva H.

"Seminář byl velmi užitečný a inspirativní. Pan Kříž vše velmi dobře vysvětlil a diagnostiku názorně ukázal. Testování jsme si pak mohli vyzkoušet ve dvojicích. Kurz vřele doporučuji všem, kteří se o bylinky zajímají." - Ondřej K.
 
"Seminář byl srozumitelný a inspirativní. Pan Kříž je skvělý lektor a jeho semináře se zajisté dají doporučit každému, kdo má zájem o fytoterapii." - Elena J.


Seminář je certifikovaný Školou Klinické Naturopatie. Po absolvování semináře účastníci obdrží emailem certifikát o jeho absolvování.

Informace pro studenty Školy KN: Tento seminář patří mezi volitelné semináře pro všechny obory. Doporučeno pro studenty všech ročníků. Seminář se vám započítá do studia jako 5 hodin kontaktní výuky.

Úroveň: *
Stupně úrovní:
* odborná znalost není nutná, určeno i pro laickou veřejnost
** předpokládá se základní porozumění termínům anatomie, fyziologie či biochemie
*** předpokládá se znalost termínů anatomie, fyziologie či biochemie 

Možnost zakoupit také jako dárkový poukaz.

Místo konání: VOŠ Podskalská, Podskalská 10, Praha 2. Detailní instrukce Vám zašleme v týdnu před začátkem semináře.

Vaše dotazy rádi zodpovíme na seminare@skolanaturopatie.cz

Organizátor si vyhrazuje právo na změnu. Pro otevření semináře musí být naplněna minimální kapacita.

Obdržíte

 • Skripta Materia Medica
 • Každý účastník si vyrobí svoji vlastní diagnostickou virguli

O lektorovi

Kříž Ladislav

Ladislav Kříž své schopnosti podědil po tatínkovi, jež se léčitelstvím zabýval celý svůj život a který vytvořil pro svoji metodu i tento název: FYTODIAGNOSTIKA.

"Pradědeček František, který žil ve vesnici Hrobce přímo pod Řípem, ve svém krámku kromě běžného kupeckého zboží prodával i bylinky a měl schopnost diagnostikovat nemoci. Stejně tak jeho syn Ladislav, který velice dobře pracoval s virgulí. Ladislav vystudoval vojenskou školu a stal se zeměměřičem. Fytodiagnostiku bohužel praktikovat nestihl, protože v roce 1945 padl ve druhé světové válce. Mému otci Lubomírovi bylo devět let a do světa bylinek ho postupně zasvětil dědeček František. Táta se od 70. let začal věnovat fytodiagnostice a vytvořil pro svoji metodu i tento název. V té době pracoval jako geolog v podniku Geoindustra, který ho vyslal pracovně na Kubu. Při průzkumech terénu uplatňoval i schopnost práce s virgulí. Především ho tam ale čekalo setkání s dědou kubánského kolegy, který byl šaman. Na hlavě roztrhaný slamák, v puse doutník. Vyzařoval hluboký klid a poznání. Uměl sotva číst a psát, neměl nic, člověk by ho považoval za chudáka, ale přitom měl obrovské vnitřní bohatství. O bylinách věděl úplně všechno a otce nesmírně obohatil. Tatínek poznal, že každý kraj má své specifické byliny a začal studovat i ty latinskoamerické. Po návratu z Kuby se do studia fytodiagnostiky ponořil ještě hlouběji a významně ji rozvinul do dnešní podoby. Co se naučil, v průběhu let předal mně a mému o dva roky staršímu bratru Robertovi. A my se tuto fytodiagnostiku budeme společně učit."

 

Základní údaje

Termín 23. 11. 2024
Čas konání 10:00 - 16:00 hodin
Obtížnost
Délka semináře 5 hodin

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

Ať máte vše z první ruky.
chci odebírat newsletter